Hogyan válassz szobabiciklit?
Így válassz szobabiciklit, hogy az egészség és a jó közérzet vezesse az utadat!
Hogyan válassz szobabiciklit?
Megismerheted, hogy milyen adatokat kell figyelembe venned szobakerékpár választásnál. Mágnesfékes, szalagfékes legyen a bicikli? mekkora legyen a lendkereke? Mivel javarészt webshopokban válogathatsz szobakerékpárak közül, melyeket nem minden esetben tudsz megtekinteni fizikai boltban így nem árt, ha kicsit otthonosan mozogsz a szavak jelentésében. Miért? Mert ezek a paraméterek alapján tudod kiválasztani, hogy melyik szobakerékpár a legmegfelelőbb számodra, ezek az adatok határozzák meg a termékek értékét.
Egy otthoni szobabicikli esetében az alábbi adatokat kell áttanulmányoznod:
- fékrendszer (mágnesfék vs. szalagfék)
- lendkerék tömege
- energiaellátás (manuális vs. hálózati csatlakozás)
- teherbírás
- állíthatóság
- edzésprogramok
1. Fékrendszer
Ma már többnyire mágnesfékes szobakerékpárokkal találkozhatunk a piacon, de van még egy-kettő szalagfékes szobabicikli is elvétve.
Mi a különbség a kettő között?
Szalagfék: súrlódási elven működik. Egy forgó tárcsára feszített szalag állítja elő a fékerőt. Minél jobban ráhúzódik a szalag a tárcsára, annál nehezebb a hajtás. Hátránya, hogy gyakran akadozást vehetünk észre hatás közben, így ez a fékrendszer az ízületeknek nem mindig kedvez.
Mágnesfék: a modern szobakerékpárok ellenállása a mágnes fék. A kerékpár ellenállását egy a lendkerékhez közeledő-távolodó mágnes adja. Ebből adódik, hogy minél közelebb van a mágnes a lendkerékhez, annál nehezebb tekerni a szobabiciklit. Mindig folyamatos hajtást biztosít és nincs karbantartási igénye.
2. Lendkerék tömege
Minden szobakerékpárban van egy lendkerék. Minél nagyobb a lendkerék tömege, annál egyenletesebb, folyamatosabb a hatás, ezzel pedig ízületkímélőbb is.
3. Manuális vs. árammal működő
A szobakerékpár manuálisan vagy hálózatra csatlakoztatva, árammal működik. A manuális szobakerékpárok ellenállását általában egy a kijelző alatti tekerővel/fogantyúval lehet. Ebben az esetben a kijelző elemmel működik. Az árammal működő szobabiciklik adapterét konnektorba kell csatlakoztatni. Az ellenállás és a programok is a kijelzőn állíthatóak.
4. Teherbírás
Mindig vedd figyelembe, hogy mi a maximális teherbírása a kiszemelt szobakerékpárnak.
5. Állíthatóság
Fontos, hogy a szobakerékpár a felhasználó(k)hoz legyen igazítva, hogy kényelmesen lehessen használni. A szobabiciklik legtöbbjének állítható a kormánya, az ülés függőlegesen és vízszintesen is.
6. Edzésprogramok
Minden szobakerékpár különböző edzésprogramokkal rendelkezik. Állóképesség javító, kalóriaégető, izomfejlesztő, illetve a magasabb kategóriába tartozó modellek pulzusvezérelt programmal is rendelkezik. A pulzusvezérelt program esetében a szobabicikli a beállított pulzusértékhez viszonyítva (pl.: 140 bpm) változtatja az ellenállását. Ezáltal a kerékpározás teljes ideje alatt a megfelelő pulzustartományban maradhat szívverésed.